Anthropoidživotopisný, thriler

Plakát k filmu Anthropoid
Premiéra28. 09. 2016
Jazyková verze:  

titulky

Snímek Anthropoid vychází z výjimečného skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Heydrich byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím nejvýznamnějším mužem Třetí říše, hlavním strůjcem Konečného řešení a vůdcem nacistických okupačních sil v Československu. Vražedná a brutální vláda tohoto muže, přezdívaného "pražský řezník", přiměla spojenecké síly v Londýně k naplánování přísně tajné mise s kódovým označením Operace Anthropoid, která se měla navždy zapsat do historie.

Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Jozefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí musejí v nacisty okupovaném a uzavřeném městě přijít na způsob, jak spáchat atentát na Heydricha, muže, kterého řada lidí vnímala jako Hitlerova přirozeného pokračovatele a nástupce.  

Výrobu filmu podpořilo Ministerstvo obrany České republiky. 

Režie

Sean Ellis

Kamera

Sean Ellis

Přístupnost filmu

od 12 let

Přístupnost traileru

od 12 let

Stopáž

121 minut

Hudba

Robin Foster

Scénář

Sean Ellis, Anthony Frewin

Jazyková verze

titulky

Hrají

Jamie Dornan, Cillian Murphy, Anna Geislerová, Charlotte Le Bon, Toby Jones, Alena Mihulová, Václav Neužil, Jiří Šimek a další.